Procently

Prijsindex

Procently Prijsindex

Hoe evolueren de prijzen van elektronica en huishoudtoestellen in België? Elke ochtend meten we de laagste prijs van 48.204 producten bij Belgische webshops en zetten die af tegen 1 september 2026 (basis 100).

Laatste meting: 29 oktober 2026. Elke dag bijgewerkt.

Procently Prijsindex, basis 100 op 1 september 2026

100,8

+0,8% sinds 1 september 2026

Afgelopen week: −0,1%

Verloop sinds 1 september 2026

Kort: De Procently Prijsindex staat op 29 oktober 2026 op 100,8 (basis 100 op 1 september 2026). De laagste prijs van 48.204 producten bij Belgische webshops ligt gemiddeld 0,8% hoger dan op 1 september 2026.

Per categorie

Niet elke productgroep beweegt even snel. De index per hoofdcategorie sinds 1 september 2026:

CategorieIndexSinds 1 september 2026Producten
Computeronderdelen & opslag102,9+2,9%3.658
Persoonlijke verzorging & gezondheid102,7+2,7%1.109
Tablets & e-readers102,7+2,7%811
Beeldschermen & randapparatuur102,7+2,7%4.510
Laptops & desktops102,6+2,6%2.652
Netwerk102,4+2,4%904
Audio102,2+2,2%3.100
Smart home102,0+2,0%1.382
Energie & zonne-energie101,1+1,1%57
Keukenapparatuur100,9+0,9%2.267
Diversen100,4+0,4%6.639
Gaming100,2+0,2%2.508
Gereedschap & doe-het-zelf99,8−0,2%1.171
Mobiliteit99,8−0,2%106
Smartphones & wearables99,6−0,4%3.098
Kabels & opladers99,5−0,5%2.718
Camera's & drones99,4−0,6%6.204
Tuin & outdoor99,2−0,8%1.658
Huishoudtoestellen99,1−0,9%2.572
Tv & projectoren98,3−1,7%1.080

Hoe berekenen we de index?

Een mand die elke maand vernieuwt
In de mand zit elk product dat bij een Belgische webshop te koop is. Binnen een maand blijft die mand dezelfde, zodat we prijsverandering meten en geen wisselend aanbod. Op de eerste van elke maand begint een nieuwe mand: nieuwe producten en webshops komen erbij, verdwenen producten gaan eruit. De nieuwe mand gaat verder vanaf het niveau van de oude, zoals statistiekbureaus dat doen, dus de vernieuwing zelf verschuift de index niet. Komt er een grote webshop bij, dan begint er meteen een nieuwe mand. De index start op 1 september 2026.
Dezelfde winkels
Per product vergelijken we alleen de winkels die het bij de start van de mand al verkochten. Biedt een andere winkel het later goedkoper aan, dan daalt de index niet: dat is een nieuw aanbod, geen prijsdaling. Die winkel telt mee vanaf de volgende mand.
De laagste prijs
Per product en per dag telt de laagste prijs bij die winkels: de prijs die je echt betaalt.
Een geometrisch gemiddelde
De index is het geometrisch gemiddelde van alle prijsverhoudingen (de prijs van vandaag gedeeld door die bij de start van de mand), maal 100. Dat is de Jevons-methode die statistiekbureaus voor zulke indexen gebruiken. Een prijs die stijgt en daarna weer daalt, duwt de index zo niet ongemerkt omhoog.
Uitschieters
Een prijs die meer dan vier keer hoger of lager ligt dan bij de start van de mand, laten we weg. Dat is bijna altijd een fout in een productfeed, geen echte prijsverandering. Categorieën met minder dan 10 producten tonen we niet.

Veelgestelde vragen

Hoe vaak wordt de index bijgewerkt?
Elke ochtend, na de dagelijkse prijsupdate van alle webshops. Een dag die we al publiceerden, rekenen we nooit opnieuw uit: een cijfer dat hier stond, blijft staan.
Waarom verschilt dit van de inflatie van Statbel?
Statbel meet een brede mand van alles wat gezinnen uitgeven, ook diensten, energie en voeding. De Procently Prijsindex volgt alleen producten die online te koop zijn, vooral elektronica en huishoudtoestellen.
Welke webshops tellen mee?
Alle Belgische webshops waarvan we elke dag de prijzen ophalen. Per product tellen de winkels die het bij de start van de lopende mand verkochten. Een nieuwe webshop telt mee vanaf de volgende maand.
Zegt de index iets over Black Friday?
Daarom houden we hem bij. Gaan prijzen omhoog in de weken voor Black Friday, dan zie je dat hier. Wil je één product nakijken, gebruik dan de Black Friday-check.